SOŠ a SOU podnikání a služeb Jablunkov
Školní 416, 739 91 Jablunkov
Elektromobilita ve výuce
V tomto roce škola nově zařazuje u dopravních a autoopravárenských oborů výuku elektromobility. Budou využívány výstupy mezinárodního projektu GREEN WHEELS („Zelená kola“) v podobě vzdělávacích materiálů pro nově vznikající oblasti provozu, oprav a servisu hybridních a elektrických vozidel. V souvislosti s tímto se budou využívat inovativní metody a přístupy, jako je kritické myšlení nebo vzdělávání založené na zkoumání. Výuka bude mít vliv především na odborné vzdělávání a přípravu v automobilovém průmyslu. Absolventi si zlepší dovednosti v tomto průmyslovém sektoru.
Stavba elektromotokáry
Od října letošního roku jablunkovská škola společně s partnerskými školami z Polska, Rumunska a Řecka zahajuje v rámci programu Erasmus+ se zaměřením na odborné vzdělávání projekt „READY, STEADY, GO“. Projekt je zaměřen na stavbu elektromotokár, vytvoření metodiky a odborného slovníku v angličtině. Při stavbě bude použit homologovaný závodní podvozek, k němuž jednotlivé školy navrhnou a zrealizují pohon elektromotorem, včetně řídící jednotky. Projekt je plánován na období dvou let a bude zakončen testováním prototypů na závodním okruhu Steelring v Třinci.
Nástěnná nabíjecí stanice Siemens nově instalována v Jablunkově
Ve středu 17. ledna 2018 proběhlo v SOŠ a SOU podnikání a služeb Jablunkov slavnostní předání první veřejné nástěnné nabíjecí stanice Siemens. Tzv. „wallbox“ instalovala společnost Elektro-projekce, s.r.o. v rámci dotačního programu Moravskoslezského kraje „Soutěž o nejlepší chytrá řešení v Moravskoslezském kraji pro rok 2017“. Jedná se o další z celkem 10 nabíjecích stanic Siemens v Moravskoslezském kraji.
Zprovoznění nabíjecí stanice se zúčastnilo vedení TŘINECKÝCH ŽELEZÁREN, a. s., výkonný ředitel Moravskoslezského automobilového klastru, z. s., představitelé města Jablunkova a Třince, zástupci společnosti Siemens ČR a Elektro-projekce s.r.o., ředitelé základních škol Jablunkovska a řada dalších hostů. Na následující konferenci byla představena tato konkrétní akce Moravskoslezského kraje a byly nastíněny i další možnosti a perspektivy rozvoje elektromobility v regionu.
Jablunkovská střední škola, jejímž zřizovatelem je Moravskoslezský kraj, je progresivní vzdělávací institucí aktivně zapojenou do řady rozvojových projektů, prohlubujících kvalitu vzdělávání ve škole, a to nejen v segmentu automotive. Škola je také autorem mnoha odborných výukových materiálů, případně se na tvorbě některých z nich podílí. Spolupracuje s partnerskými školami z České republiky i ze zahraničí.
Nabíječka elektromobilů spolu s přidruženou nabíječkou elektrokol je volně k dispozici široké veřejnosti, a to bezplatně až do konce roku 2018.
Všechna práva na obsah těchto stránek jsou vyhrazená provozovatelem.